| Item No.: | C719932 |
| Particularities: | Multi-gesture touchpad + Kensington lock |
| Model: | Extensa 215-33 |
| Display (inches): | 15.6 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | LED backlight + matt |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Display format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i3-N305 |
| Processor series: | Intel® Core™ i3 |
| Processor / Model: | i3-N305 |
| Processor cores (number): | 8x |
| Processor clock frequency: | 1.8GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 3.8GHz |
| Processor/Cache: | 6MB |
| RAM capacity: | 8GB |
| RAM type: | LPDDR5 RAM |
| Number of memory slots: | 1 |
| RAM / Max. Upgrade: | 8GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel UHD Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 256GB |
| Drive: | Without drive |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | HDMI® + USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) + USB-C® + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 2: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 362.9mm |
| Height: | 18.9mm |
| Length (depth): | 237.5mm |
| Weight: | 1.8kg |
| Operating system (version): | Linux (eShell) |
| Display (cm): | 39.6cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Model: | Extensa 215-33 |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | NX.EH6EG.003 |
| EAN: | 4711121520495 |
Acer, PC
Acer Notebook Extensa 215-33 39.6cm (15.6 inch) Full HD Intel® Core™ i3 i3-N305 8GB RAM 256GB SSD Intel UHD Graphics Linux
Overview
Display: 39.6 cm (15.6 inch) LED backlight, Matt Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i3 i3-N305 up to 3.8 GHz, processor / number of cores: 8 x
RAM: 8 GB LPDDR5 RAM
Memory: 256 GB SSD
Graphics: Intel UHD Graphics
Operating system: Linux (eShell)
Description
This entry-level notebook gives you the performance you need at home or at work. And with an AMD Ryzen processor always ready for use, all your applications run at a consistently smooth pace.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Acer, NX.EH6EG.003, EX215-33-33BM, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$410.00 $470.00






There are no reviews yet.