| Art.-No.: | S669112 |
| Model: | Swift 3 |
| Display (Zoll): | 14 inches |
| Display resolution mode: | QHD |
| Display features: | LED-Backlight |
| Display-Format: | 16:9 (1080p) |
| Processor: | Intel® Core™ i7-1260P processor |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-1260P |
| Processor / Generation: | 12. Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 12 x |
| Processor clock frequency: | 2.1 GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.7 GHz |
| Processor efficiency cores (number): | 8 |
| Processor performance cores (number): | 4 |
| Processor / Cache: | 18 MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR4X |
| Number of memory slots: | 1 |
| RAM / Max. Upgrade: | 16 GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 1 TB |
| SSD Capacity (Total): | 1024 GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | And |
| Webcam: | And |
| Tastaturlayout: | QWERTZ |
| Manufacturer color: | Silber |
| Width: | 321 mm |
| Height: | 15.9 mm |
| Length (depth): | 210.8 mm |
| Operating time (max.): | 10.5 h |
| Operating system (version): | Windows® 11 Home |
| Model: | Swift 3 |
| Product Type: | Notebook |
| Category: | Notebook |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Manufacturer no.: | NX.K0FEG.003 |
| EAN: | 4711121046261 |
Acer, PC
Acer Notebook Swift 3 35.6cm (14 Zoll) QHD Intel® Core™ i7 i7-1260P 16GB RAM 1TB SSD Intel® Iris® Xᵉ Graphics Win 11 Home Silver
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) LED backlight QHD
Processor: Intel® Core™ i7 i7-1260P 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.7 GHz, processor / number of cores: 12 x
RAM: 16 GB LPDDR4X
memory: 1 TB SSD
Graphics: Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Operating system: Windows® 11 Home
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Acer, NX.K0FEG.003, SF314-512-759E, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
$1,050.00 $1,090.00





There are no reviews yet.