| Art.-No.: | S669572 |
| Model: | Swift X |
| Display (Zoll): | 14 inches |
| Display resolution mode: | WQXGA |
| Display features: | LED-Backlight |
| Display resolution: | 2240 x 1400 Pixel |
| Display-Format: | 16:10 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5 i5-1240P 3,3 GHz |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1240P |
| Processor / Generation: | 12. Gen. (Alder Lake) |
| Processor clock frequency: | 1.7 GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4 GHz |
| Processor performance cores (number): | 4 |
| Processor / Cache: | 12 MB |
| Processor efficiency cores (number): | 8 |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR5-SDRAM |
| Number of memory slots: | 1 |
| RAM / Max. Upgrade: | 16 GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Nvidia GeForce |
| Graphics card model: | RTX 3050 |
| Graphics card memory: | 4 GB |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512 GB |
| SSD Capacity (Total): | 512 GB |
| Integrated speakers: | And |
| Drive: | Without drive |
| Microphone: | And |
| Fingerprint: | And |
| Webcam: | And |
| Bluetooth® Version: | 5.2 |
| Tastaturlayout: | QWERTZ |
| Interfaces: | Thunderbolt 2 + Thunderbolt 3 + Thunderbolt 4 |
| Number of HDMI®: | 1 x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2 x |
| Manufacturer color: | Grau |
| Width: | 310.5 mm |
| Height: | 15.95 mm |
| Length (depth): | 213.3 mm |
| Weight: | 1.4 kg |
| Battery / Technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) 59 Wh 4 Zellen |
| Membership Software: | Microsoft Office 2019 shortcut (download link for 30 days trial) |
| Operating system (version): | Windows® + Windows® 11 Home |
| Category: | Notebook |
| Product Type: | Notebook |
| Model: | Swift X |
| Graphics processor / brand: | NVIDIA |
| Performance power supply: | 100 W |
| Color: | gray |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Manufacturer no.: | NX.K6KEV.002 |
| EAN: | 4710886919483 |
Acer Notebook Swift X 35.6cm (14 Zoll) WQXGA Intel® Core™ i5 i5-1240P 16GB RAM 512GB SSD Nvidia GeForce RTX 3050 Win 11 Home Grau
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) LED backlight WQXGA 2240 x 1400 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1240P 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz,
RAM: 16 GB LPDDR5-SDRAM
Memory: 512 GB SSD
Graphics: Nvidia GeForce RTX 3050 4 GB
Operating system: Windows®, Windows® 11 Home
Description
The slim and light Swift 17.9 mm1 slim – perfect for creative professionals who are on the go a lot. Realize your next project with the Swift X.
A powerful powerhouse
Be inspired by the AMD Ryzen™ 5000 Series mobile processors, based on the world’s most advanced processor technology.4 It also offers superior NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Ti graphics 1, up to 16GB of RAM and up to 2TB SSDs Storage. A powerful powerhouse with adjustable cooling modes and air intake keyboard design for optimal cooling.
Keyboard design with air inlet
Maximize your cooling by dissipating up to 10% more heat thanks to the air inlet in the keyboard.
Stereo ring fan
Supply up to 10% more air with the inclined step fan.
Multiple Cooling Modes
Choose from Silent, Standard and Powerful cooling modes using the Fn+F key combination.
Stylish and slim design
The stylish metal housing is only 1.39 kg1 light and 17.9 mm1 slim – perfect for creative professionals who are on the go a lot. The 59 Wh battery with up to 17 hours2 usage time3 and support for fast charging enables mobile working.
The perfect visual representation
Color accuracy is crucial for video editors and designers. The FHD IPS display with 35.6 cm (14”) diagonal, a screen-to-body ratio of 85.73%, 3001cd/m² brightness and 100% sRGB presents your work faithfully. A connectivity
upgrade
Get things done with a full-featured USB 3.2 Gen 2 Type-C port1 for fast data transfers, connecting external monitors, and USB power. And with dual-band WiFi 6 and a USB Type-A port that can be used to charge when the notebook is turned off, you can benefit from incredible speeds and better connectivity.
Smarter, Better
In addition to an integrated fingerprint scanner to keep your device secure and quick access to Cortana via the Wake-on-Voice function, DTS Audio, Acer TrueHarmony™ and Acer PurifiedVoice™ with AI-powered noise reduction1 not only give you a smart experience , but also a great sound.
The new generation of Acer PurifedVoice™ with AI-powered noise reduction
As people work from home more and more, the quality of a conference call is also important. Our new generation of Acer PurifiedVoice™ with AI-powered noise reduction1 can now actively cancel background noise for both users and is compatible with external headphones and microphones.
Characteristics
Acer Swift SFX14-51G-5876 · Product type: Notebook · Form factor: clamshell · Processor family: Intel® Core™ i5 · Processor: i5-1240P · Processor clock frequency: 3.3 GHz · Screen diagonal: 35.6 cm (14 inches) · HD type: 2.2K · Screen resolution: 2240 x 1400 pixels · RAM memory: 16 GB · Internal memory type: LPDDR5-SDRAM · Total storage capacity: 512 GB · Storage media: SSD · On-board graphics adapter model: Intel Iris Xe Graphics · Installed operating system: Windows 11 Home · Product color: Gray
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Acer, NX.K6KEV.002, Swift X, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$810.00 $860.00









There are no reviews yet.