| Item No.: | Y236582 |
| Display (cm): | 33.8 |
| Particularities: | Touch ID + Illuminated Magic Keyboard + Retina Display with True Tone technology |
| Model: | MacBook Air 13 (M1, 2020) |
| Display (inches): | 13.3 inches |
| Weight: | 1.29kg |
| Length (depth): | 212.4mm |
| Display resolution mode: | WQXGA+ |
| Height: | 16.1mm |
| Display features: | Retina display + True Tone technology |
| Width: | 304.1mm |
| Display resolution: | 2560×1600 pixels |
| Processor / Brand: | Apple |
| Processor series: | Apple M1 |
| Processor / Model: | 8-core CPU |
| Multi-touch display: | No |
| Processor cores (number): | 8x |
| RAM capacity: | 8GB |
| Graphics card series: | Apple M1 |
| Graphics card model: | 7-core GPU |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256GB |
| SSD Capacity (Total): | 256GB |
| Integrated speakers: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Fingerprint: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.0 |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ, Mac |
| Interfaces: | USB |
| Number of USB Type A 3.0: | 2x |
| Bluetooth®: | Yes |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Battery / Technology: | Lithium polymer battery with 49.9 watt hours |
| Operating time (max.): | 6 p.m |
| Operating system (version): | MacOS |
| Model: | MacBook Air 13 (M1, 2020) |
| Product Type: | MacBook |
| Display (cm): | 33.8cm |
| Category: | MacBook |
| Manufacturer no.: | MGN93D/A |
| EAN: | 0194252057278 |
Apple MacBook Air 13 (M1, 2020) 33.8cm (13.3 inch) 8GB RAM 256GB SSD 8-Core CPU 7-Core GPU Silver MGN93D/A
Overview
Apple-designed M1 chip for a giant leap in CPU, GPU and machine learning performance
Do more than ever before with up to 18 hours. Battery life (1)
The 8-core CPU delivers up to 3.5x faster performance to complete projects faster than ever before (2)
Up to eight GPU cores with up to 5x faster graphics for graphics-intensive apps and games (2)
16 ‑Core Neural Engine for advanced machine learning
8GB of shared memory so everything you do is fast and fluid
Super-fast SSD storage launches apps and opens files instantly
Fanless design for quiet operation
13.3″ Retina Display (33.78cm diagonal) with large P3 color space for vivid images and incredible details (3)
FaceTime HD camera with advanced image signal processor for clearer, sharper video calls
A ring of three microphones that focuses on your voice and not everything around it
Wi-Fi 6 the
Description
The thinnest and lightest Apple notebook gets the power of the Apple M1 chip. Complete your projects with the super-fast 8-core CPU. Take graphics-intensive apps and games to the next level with up to an 8-core GPU. And accelerate machine learning tasks with the 16-core Neural Engine. All with a quiet, fanless design and the longest battery life ever – up to 18 hours (1). MacBook Air. Still perfect for takeout. But now even more powerful.
Hints
(1) Battery life varies depending on usage and configuration.
(2) Compared with the previous generation.
(3) The display size is measured diagonally.
Scope of delivery
- USB-C power adapter
Keywords
Apple, MGN93D/A, MacBook Air 13, Laptop Apple, Apple Laptop, Notebook Apple, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$920.00 $1,000.00







There are no reviews yet.