| Item No.: | X954442 |
| Display (cm): | 33.8 |
| Model: | MacBook Pro 13 (M2, 2022) |
| Particularities: | Touch Bar and Touch ID + Retina Display with True Tone Technology + Illuminated Magic Keyboard |
| Display (inches): | 13.3 inches |
| Weight: | 1.4kg |
| Model: | MacBook Pro (13″.M2.2022) |
| Length (depth): | 212.4mm |
| Display features: | Retina display + True Tone technology |
| Height: | 15.6mm |
| Display resolution: | 2560×1600 pixels |
| Width: | 304.1mm |
| Processor / Brand: | Apple |
| Processor: | Apple M2 chip |
| Processor series: | Apple M2 |
| Processor / Model: | 8-core CPU |
| Processor cores (number): | 8x |
| RAM capacity: | 8GB |
| Graphics card series: | Apple M2 |
| Graphics card model: | 10-core GPU |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Integrated speakers: | Yes |
| Drive: | Without drive |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.0 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ, Mac |
| Interfaces: | Thunderbolt 3 + headphones (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Manufacturer color: | Space Gray |
| Operating time (max.): | 20 h |
| Operating system (version): | MacOS |
| Category: | MacBook |
| Graphics processor / brand: | Apple |
| Product Type: | MacBook |
| Display (cm): | 33.8cm |
| Manufacturer no.: | MNEJ3D/A |
| EAN: | 0194253138211 |
Apple MacBook Pro 13 (M2, 2022) 33.8cm (13.3 inch) 8GB RAM 512GB SSD 8-Core CPU 10-Core GPU Space Gray MNEJ3D/A
Overview
M2 chip with next-generation performance in CPU, GPU and machine learning
Faster 8-core CPU and up to 10-core GPU handle intensive workflows extremely quickly
16-core neural engine for demanding machine learning tasks
Up to 24 GB of faster shared memory , so everything you do runs absolutely smoothly
Up to 43% faster when combining images into a panorama (2)
Up to 39% faster performance in games (2)
Active cooling system for consistently incredible performance
20 hours of battery life are enough for the all day (1)
13.3″ Retina display with 500 nits brightness and large P3 color space for brilliant images and incredible details (3)
Face Time HD camera with advanced image signal processor to help you look great in video calls
A ring of three studio-quality microphones captures your voice even more clearly
Fast wireless connections with Wi-Fi 6
Two
Description
The 13-inch MacBook Pro delivers more power than ever before. Powered by the next-generation M2 chip, it’s Apple’s most portable Pro laptop with up to 20 hours of battery life.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Configurable options are available.
(1) Battery life varies depending on usage and configuration. Further information at apple.com/de/batteries.
(2) Compared with the previous generation.
(3) Screen size is measured diagonally.
Scope of delivery
- 13″ MacBook Pro
- 67W USB‑C Power Adapter
- USB‑C charging cable (2 m)
Keywords
Apple, MNEJ3D/A, MacBook Pro 13 (M2, 2022), laptop, notebook, A0-20
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,560.00 $1,610.00









There are no reviews yet.