| Item No.: | S812452 |
| Category: | Keyboard |
| Product Type: | Keyboard |
| Interfaces: | Lightning |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ, Mac |
| Transmission type: | Bluetooth® |
| Input device specifics: | Multimedia buttons |
| Manufacturer color: | Black |
| for brand: | Apple |
| Suitable for Apple device type: | iMac + MacBook + Mac mini + MacPro |
| Width: | 41.87 cm |
| Height: | 0.41cm |
| Length (depth): | 11.49cm |
| Power supply: | battery pack |
| Manufacturer no.: | MMMR3D/A |
| EAN: | 0194252987025 |
Apple Magic Keyboard Touch ID Num Key Bluetooth® Keyboard Black German, QWERTZ, Mac
The Magic Keyboard is available with Touch ID. This enables quick and easy authentication for secure logins and purchases.
The Magic Keyboard with Touch ID and numeric keypad makes precise typing particularly pleasant and easy. It has an expanded layout, navigation keys for quickly scrolling through documents, and full-size arrow keys that are great for gaming. The numeric keypad is also ideal for spreadsheets and financial applications. It’s wireless and has a rechargeable battery that allows you to use it for about a month or more before needing a charge (1). It automatically pairs with your Mac and is ready to use straight away. And it comes with a woven USB-C to Lightning cable that you can connect to your Mac via a USB-C port for charging and pairing.
Characteristics
Compatible with: Mac Studio (2022); MacBook Air (M1, 2020); MacBook Pro (16″, 2021); MacBook Pro (14″, 2021); MacBook Pro (13″, M1, 2020); iMac (24″, M1, 2021); Mac Mini (M1, 2020)
Hints
(1) Testing was conducted by Apple in March and April 2021 using prototype Magic Keyboards with Touch ID and numeric keypad, firmware and software coupled with prototype 24″ iMac systems with Apple M1 chip. During testing, the battery was completely discharged, while the device was paired with an iMac and used with automated equipment. Battery life depends on device settings, usage, and other factors.
(2) Weight varies depending on configuration and manufacturing process.
Scope of delivery
- Magic Keyboard with Touch ID and numeric keypad
- USB-C to Lightning cable
Requirements
Mac with Apple chip and macOS 11.4 or newer
Keywords
Apple, MMMR3D/A, Magic Keyboard Touch ID Num Key, MMMR3, Computer Keyboard, PC Keyboard, A0-34
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$180.00 $210.00







There are no reviews yet.