| Item-No.: | D338352 |
| Model: | ExpertBook B1 B1402CBA-EB0391X |
| Display (Zoll): | 14 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | LED-Backlight + Blendfrei |
| Display resolution: | 1920 x 1080 Pixel |
| Display-Format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5-1235U |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1235U |
| Processor / Generation: | 12. Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10 x |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4 GHz |
| Processor / Cache: | 12 MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | DDR4-RAM |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512 GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 512 GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | And |
| Fingerprint: | No |
| Microphone: | And |
| Webcam: | And |
| Bluetooth® Version: | 5.1 |
| Tastaturlayout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 2.0 + USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB-C® + RJ45 + HDMI® + headphone/microphone combination (3.5 mm jack) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1 x |
| Number of USB Type A 2.0: | 1 x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 1 x |
| Number of USB-C™: | 2 x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1 x |
| Manufacturer color: | Schwarz |
| Width: | 326.9 mm |
| Height: | 19.9 mm |
| Length (depth): | 214.5 mm |
| Weight: | 1.49 kg |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Model: | ExpertBook B1 B1402CBA-EB0391X |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 90NX05V1-M00EN0 |
| EAN: | 4711387035894 |
Asus Notebook ExpertBook B1 B1402CBA-EB0391X 35.6cm (14 Zoll) Full HD Intel® Core™ i5 i5-1235U 16GB RAM 512GB SSD Intel® Iris® Xᵉ
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) LED backlight, anti-glare Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1235U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz, processor / number of cores: 10 x
RAM : 16 GB DDR4 RAM
Memory: 512 GB SSD
Graphics: Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Operating system: Windows® 11 Pro
Description
The ASUS ExpertBook B1 is an absolute powerhouse and the smart choice for ambitious startups, established educational institutions and growing companies of all sizes. It features high performance, military-grade durability, and extensive customization options to support and strengthen your business. In addition, it handles all tasks reliably and confidently thanks to the large number of I/O ports, fast WiFi 6 and the latest AI noise-canceling technology. The ExpertBook B1 optimizes your workflow – see for yourself!
Characteristics
up to 1450g light, 19.2 mm thin and structurally reinforced housing, MIL-STD 810H tested
Up to 10 hours of battery life
Up to 11Gen Intel® Core ™ i7 CPU, Intel®vPro
Up to 48 GB of RAM for smooth multitasking
180° LayFlat Hinge for creative work
Intelligent AI noise-canceling audio technology
up to 90% screen to body ratio
up to 2TB (HDD) + 1 TB (SSD) storage
Kensington lock slot, webcam privacy screen, fingerprint sensor & TPM 2.0 chip for additional security
Thunderbolt 4.0 , 2x USB 3.2 Gen2 Type A, 1x USB 2.0, 1xHDMI, Micro SD Card reader, NumberPad 2.0
Variety of security & management features: ASUS Control Center, ASUS Business Manager, ASUS Uefi BIOS
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Asus, 90NX05V1-M00EN0, ExpertBook B1 B1402CBA-EB0391X, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-20
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$890.00 $960.00











There are no reviews yet.