| Item No.: | C956442 |
| Particularities: | Keyboard lighting |
| Model: | ProArt Studiobook 16 OLED H7604JV-MY031X |
| Display (inches): | 16 inches |
| Display features: | OLED + touch display |
| Display resolution: | 3200×2000 pixels |
| Display format: | 4:10 p.m |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i9-13980HX |
| Processor series: | Intel® Core™ i9 |
| Processor / Model: | i9-13980HX |
| Processor / Generation: | 13th Gen. (Raptor Lake) |
| Processor cores (number): | 24x |
| Processor clock frequency: | 2.2GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 5.6GHz |
| Processor/Cache: | 36MB |
| RAM capacity: | 32GB |
| RAM type: | DDR5 RAM |
| RAM / Max. Upgrade: | 64GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Nvidia GeForce |
| Graphics card model: | RTX 4060 |
| Graphics card memory: | 8GB |
| Graphics card memory type: | GDDR6 RAM |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 1TB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 1024GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.0 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) + Thunderbolt 4 + HDMI® + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + RJ45 + card reader + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth ® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 2: | 2x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Supported memory cards: | SD |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 356mm |
| Height: | 23.9mm |
| Length (depth): | 271mm |
| Weight: | 2.4kg |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Display (cm): | 40.6 cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | NVIDIA |
| Model: | ProArt Studiobook 16 OLED H7604JV-MY031X |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 90NB10C2-M001N0 |
| EAN: | 4711387093801 |
Asus Notebook ProArt Studiobook Nvidia 16 OLED H7604JV-MY031X 40.6cm (16 inch) Intel® Core™ i9 i9-13980HX 32GB RAM 1TB SSD
Overview
Display: 40.6 cm (16 inch) OLED, touch display 3200 x 2000 pixels
Processor: Intel® Core™ i9 i9-13980HX 13th Gen. (Raptor Lake) up to 5.6 GHz, processor / number of cores: 24 x
RAM: 32 GB DDR5 RAM
Memory: 1 TB SSD
Graphics: Nvidia GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 RAM
Operating system: Windows® 11 Pro
Description
The ProArt Studiobook 16 OLED is the ultimate laptop for anyone looking for high quality and precision in their visual creations. Thanks to its 3.2K OLED HDR display, the notebook allows you to experience ultra-realistic images with precise colors, deep blacks and bright whites. The ProArt Studiobook 16 OLED display, with a peak brightness of 550 nits, is DisplayHDR™ True Black 500 certified, has an extremely low, professional Delta-E value of less than 2 and is also PANTONE® validated and Calman verified. This ensures professional color accuracy and TÜV Rheinland certification guarantees low blue light emissions and flicker-free operation. Overall, the ProArt Studiobook 16 OLED offers a display that meets all requirements in terms of quality and eye-friendliness.
Characteristics
Ultra-sharp 3.2K (3,200 x 2,000) 16″ OLED display in 16:10 format with 120Hz refresh rate and 100% DCI-P3 color space; PANTONE® validated
Powerful performance thanks to Intel® Core™ i9-13980HX processor and NVIDIA® GeForce RTX ™ 4060
Up to 64 GB DDR5 RAM for smooth multitasking
Fast data transfer thanks to up to 1 TB PCIe Gen4 M.2 SSD
More creative control with ASUS Dial
MUX switch for best performance in all situations
The world’s first haptic touchpad with stylus support
More bombastic Sound thanks to Harman/Kardon-certified speakers.
Log in faster thanks to the fingerprint sensor directly on the power button.
180° hinge for convenient sharing of content
Robust and durable workmanship according to military standard MIL-STD 810H
Unique antimicrobial guard for hygienic use against viruses and bacteria
ASUS IceCool Pro Thermal technology for a cool and quiet user experience
Full HD webcam with camera cover for more safety
TÜV Rheinland-certified eye comfort through 70% reduction harmful blue light
Windows® 11 Pro
Equipped with Wi-Fi 6E and Bluetooth® 5
Versatile ports: 2 x Thunderbolt™ 4 USB-C, 2 x USB 3.2 Type-A Gen. 2, 1 x HDMI port 2.1, 1 x SD Express 7.0, 1 x RJ45 LAN, audio combo
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Asus, 90NB10C2-M001N0, ProArt Studiobook 16 H76604JV-MY031, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$2,980.00 $3,250.00











There are no reviews yet.