| Item No.: | S646932 |
| Model: | Latitude 7430 |
| Particularities: | Keyboard lighting |
| Display (inches): | 14 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Display format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5-1245U |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1245U |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10x |
| Processor clock frequency: | 1.6GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4GHz |
| Processor performance cores (number): | 2 |
| Processor/Cache: | 12MB |
| Processor efficiency cores (number): | 8th |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | DDR4 RAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| RAM / Max. Upgrade: | 16 GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + HDMI® + Thunderbolt 4 + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 1x |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 321.4mm |
| Height: | 18.9mm |
| Length (depth): | 208.7mm |
| Weight: | 1.22kg |
| Battery / Technology: | Lithium ion (Li-ion) |
| Operating system (version): | Windows® 10 Pro |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Product Type: | Notebook |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Model: | Latitude 7430 |
| Category: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 9V2KM |
| EAN: | 5397184722855 |
Dell Notebook Latitude 7430 35.6cm (14 inch) Full HD Intel® Core™ i5 i5-1245U 16GB RAM 512GB SSD Intel Iris Xe Win 10 Pro Black
Overview
Display: 35.6 cm (14 inches) Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1245U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz, processor / number of cores: 10 x
RAM: 16 GB DDR4 RAM 3200 MHz
Storage: 512 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 10 Pro
Description
Premium design. Premium options.
Work comfortably from anywhere with the world’s smallest 14″ premium commercial laptop. Additional premium options offer impressive image quality, intelligent performance, built-in security and data protection.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Dell, 9V2KM, Latitude 7430/i5-1245U/8GB/512GB SSD/14., Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,390.00 $1,490.00







There are no reviews yet.