| Item No.: | R770852 |
| Model: | 17-cp2532ng |
| Display (inches): | 17.3 inches |
| Display resolution mode: | WSXGA |
| Display features: | Anti-reflective |
| Display resolution: | 1600×900 pixels |
| Display format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | AMD |
| Processor: | AMD Ryzen™ 3 7320U |
| Processor series: | AMD Ryzen 3 |
| Processor / Model: | 7320U |
| Processor cores (number): | 4x |
| Processor clock frequency: | 2.4GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.1GHz |
| Processor/Cache: | 4MB |
| RAM capacity: | 8GB |
| RAM type: | LPDDR5 SDRAM |
| RAM/Clock: | 5500MHz |
| Number of memory slots: | 1 |
| RAM / Max. Upgrade: | 8GB |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD 1 connection: | PCIe |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Integrated speakers: | Yes |
| Drive: | Without drive |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 4.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB-C® + USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + HDMI® + headphone/microphone combination (3.5 mm jack) |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 400.7mm |
| Height: | 20.6mm |
| Length (depth): | 257.8mm |
| Weight: | 2.07kg |
| Battery / Technology: | 41 Wh lithium-ion (Li-ion) |
| Operating time (max.): | 7.25 a.m |
| Operating system (version): | Windows® 11 Home |
| Category: | Notebook |
| Scope of application: | Home |
| Touchscreen (display): | No |
| Form factor: | M.2 module |
| Graphics processor / brand: | AMD |
| Chipset: | SoC |
| On-board graphics adapter: | Yes |
| Storage technology: | DDR5 |
| Clock frequency: | 5500MHz |
| On-board graphics adapter (model): | Radeon Graphics |
| Product Type: | Notebook |
| Display (cm): | 43.9cm |
| Image format: | 16:9 |
| Overall height: | 20.6mm |
| Manufacturer no.: | 7M1S2EA |
| EAN: | 0197192655924 |
HP Notebook 17-cp2532ng 43.9cm (17.3 inch) WSXGA AMD Ryzen 3 7320U 8GB RAM 512GB SSD Win 11 Home Silver 7M1S2EA
Overview
Display: 43.9 cm (17.3 inches) anti-reflective WSXGA 1600 x 900 pixels
Processor: AMD Ryzen 3 7320U up to 4.1 GHz, processor / number of cores: 4 x RAM:
8 GB LPDDR5-SDRAM 5500 MHz
Storage: 512 GB SSD
Graphics:
Operating system: Windows® 11 Home
Description
A 17.3-inch notebook with a big vision for the future
The HP 17.3 laptop offers a sophisticated design and the high performance of an AMD processor, fast WLAN and generous memory. Enjoy a more natural and comfortable writing position with the lift-hinge design hinge and enlarged clickpad. Its construction includes sustainable materials such as plastic that would otherwise end up in the ocean and recycled household plastic.
Characteristics
Product Type: Notebook
Form Factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 3
Processor: 7320U
Processor clock frequency: 2.4 GHz. Screen diagonal: 43.9 cm (17.3″)
HD type: HD+
Display resolution: 1600 x 900 pixels. Storage capacity: 8 GB
Internal storage type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB
Storage media: SSD. On-board graphics adapter model: AMD Radeon Graphics Installed operating system: Windows 11 Home Product color: Silver
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 7M1S2EA, 17-cp2532ng, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$470.00 $550.00







There are no reviews yet.