| Item No.: | C875192 |
| Particularities: | Multi-touch touchpad + memory card reader |
| Model: | 255 G8 |
| Display (inches): | 15.6 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | IPS technology + 60 Hz |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Display format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | AMD |
| Processor: | AMD Ryzen 5 5500U |
| Processor series: | AMD Ryzen 5 |
| Processor / Model: | 5500U |
| Processor cores (number): | 6x |
| Processor clock frequency: | 2.1GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4GHz |
| Processor/Cache: | 8MB |
| RAM capacity: | 8GB |
| RAM type: | DDR4 SDRAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| RAM / Max. Upgrade: | 16 GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | AMD Radeon Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 256GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB-C® + HDMI® + headphone/microphone combination (3.5 mm jack) + RJ45 + card reader + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Supported memory cards: | SD + SDHC + SDXC |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 358mm |
| Height: | 19.9mm |
| Length (depth): | 242mm |
| Weight: | 1.74kg |
| Battery / Technology: | 41 Wh lithium-ion (Li-ion) |
| Operating system (version): | FreeDOS |
| Display (cm): | 39.6cm |
| Image format: | 16:9 |
| Overall height: | 19.9mm |
| Number 10 Gigabit LAN: | 1x |
| Category: | Notebook |
| Screen resolution: | Full HD (1920 x 1080 pixels) |
| Touchscreen (display): | No |
| Graphics processor / brand: | AMD |
| LAN transfer rate: | 1000 Mbps |
| On-board graphics adapter: | Yes |
| Panel technology: | IPS LCD |
| Clock frequency: | 3200MHz |
| Model: | 255 G8 |
| On-board graphics adapter (model): | Radeon Graphics |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 7J034AA#ABD |
| EAN: | 0197192436820 |
HP Notebook 255 G8 39.6cm (15.6 inch) Full HD AMD Ryzen 5 5500U 8GB RAM 256GB SSD AMD Radeon Graphics FreeDOS Silver 7J034AA#ABD
Overview
Display: 39.6 cm (15.6 inch) IPS technology, 60 Hz Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: AMD Ryzen 5 5500U up to 4 GHz, processor / number of cores: 6 x
RAM: 8 GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
memory: 256 GB SSD
Graphics: AMD Radeon Graphics
Operating system: FreeDOS
Description
Attractive price. Suitable for business.
Stay connected with the HP 255 laptop PC with powerful technology and a modern chassis that you can easily take anywhere. Complete business tasks with an AMD processor and essential collaboration tools.
Characteristics
Product type: Notebook
Form factor: Folding case
Processor family: AMD Ryzen™ 5
Processor: 5500U
Processor clock frequency: 2.1 GHz
Screen diagonal: 39.6 cm (15.6 inches)
HD type: Full HD
Display resolution: 1920 x 1080 pixels
RAM memory : 8 GB
Internal memory type: DDR4-SDRAM
Total memory capacity: 256 GB
Storage media: SSD
On-board graphics adapter model: AMD Radeon Graphics
Installed operating system: FreeDOS
Product color: Silver
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 7J034AA#ABD, 255 G8, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-20
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$390.00 $440.00







There are no reviews yet.