| Item No.: | X953652 |
| Model: | 255 G9 |
| Display (inches): | 15.6 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | IPS technology + anti-glare |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Processor / Brand: | AMD |
| Processor: | AMD Ryzen™ 5 5625U 6x 2.3 GHz |
| Processor series: | AMD Ryzen 5 |
| Processor / Model: | 5625U |
| Processor cores (number): | 6x |
| Processor clock frequency: | 2.3GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.3GHz |
| Processor/Cache: | 16MB |
| RAM capacity: | 8GB |
| RAM type: | DDR4 SDRAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| Number of memory slots: | 1 |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | AMD Radeon Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 256GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB-C® + HDMI® + headphone/microphone combination (3.5 mm jack) + LAN (10/100/1000 MBit/s) |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 358mm |
| Height: | 19.9mm |
| Length (depth): | 242mm |
| Weight: | 1.74kg |
| Battery / Technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) 41Wh 3 cells |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Model: | 255 G9 |
| Performance power supply: | 45W |
| Display (cm): | 39.6cm |
| Category: | Notebook |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 6S6E6EA#ABD |
| EAN: | 0196786461507 |
HP Notebook 255 G9 39.6cm (15.6 inch) Full HD AMD Ryzen 5 5625U 8GB RAM 256GB SSD AMD Radeon Graphics Win 11 Pro Silver
Overview
Display: 39.6 cm (15.6 inch) IPS technology, anti-glare Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: AMD Ryzen 5 5625U up to 4.3 GHz, processor / number of cores: 6 x RAM: 8
GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
memory: 256 GB SSD
graphics: AMD Radeon Graphics
Operating system: Windows® 11 Pro
Description
More power for your business
The transport-friendly HP 255 G9 notebook offers essential business functions in a flat and light design. Increase your productivity with a 15.6-inch diagonal display with a large screen-to-body ratio, a robust AMD Ryzen™ processor, fast memory and storage options, and connect your peripherals using the integrated ports – all of it at an extremely affordable price.
Characteristics
HP 255 G9 · AMD Ryzen™ 5 · 39.6 cm (15.6 inches) · 1920 x 1080 pixels · 8 GB · 256 GB · Windows 11 Pro
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 6S6E6EA#ABD, 255 G9, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$500.00 $550.00







There are no reviews yet.