| Item No.: | C665192 |
| Particularities: | Fingerprint + keyboard lighting |
| Model: | ZBook Power 16 G10 |
| Display (inches): | 15.6 inches |
| Display features: | IPS technology + LED backlight |
| Display resolution: | 2560×1440 pixels |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i7-13800H |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-13800H |
| Processor / Generation: | 13th Gen. (Raptor Lake) |
| Processor cores (number): | 14x |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 5.2GHz |
| Processor/Cache: | 24MB |
| RAM capacity: | 32GB |
| RAM type: | DDR5 SDRAM |
| RAM/Clock: | 5200MHz |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 64GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Nvidia |
| Graphics card model: | RTX™ A2000 |
| Graphics card memory: | 8GB |
| Graphics card memory type: | GDDR6 RAM |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 1TB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 1024GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Fingerprint: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.3 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + Thunderbolt 4 + HDMI® + RJ45 + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of Thunderbolt: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 3x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Manufacturer color: | Gray |
| Width: | 359.4mm |
| Height: | 22.8mm |
| Length (depth): | 359.4mm |
| Weight: | 2.01kg |
| Battery / Technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Display (cm): | 39.6cm |
| Category: | Workstation notebook |
| Graphics processor / brand: | NVIDIA |
| Product Type: | Workstation notebook |
| Manufacturer no.: | 862D0ET#ABD |
| EAN: | 0197029464484 |
HP Workstation Notebook ZBook Power 16 G10 39.6cm (15.6 inch) Intel® Core™ i7 i7-13800H 32GB RAM 1TB SSD Nvidia RTX™ A2000 Win 11
Overview
Display: 39.6 cm (15.6 inch) IPS technology, LED backlight 2560 x 1440 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-13800H 13th Gen. (Raptor Lake) up to 5.2 GHz, processor / number of cores: 14 x
RAM : 32 GB DDR5-SDRAM 5200 MHz
Storage: 1 TB SSD
Graphics: Nvidia RTX™ A2000 8 GB GDDR6-RAM
Operating system: Windows® 11 Pro
Description
Certified for professional use, always-at-hand performance
Get the professional performance and security of a ZBook at an incredibly affordable price. Optimize your productivity with this durable, premium device and advanced features for seamless collaboration and high-quality components to run professional software applications for CAD, 3D conceptualization, modeling, rendering and more.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 862D0ET#ABD, ZBook Power 16 G10, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$2,320.00 $2,390.00







There are no reviews yet.