| Item No.: | D68197 |
| Category: | Keyboard |
| Product Type: | Keyboard |
| Interfaces: | USB |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Transmission type: | USB |
| Cable length: | 1.50 m |
| Supported Operating Systems: | Linux + Windows |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 450mm |
| Height: | 24mm |
| Length (depth): | 155mm |
| Weight: | 550g |
| Color: | black |
| Manufacturer no.: | 920-002516 |
| EAN: | 5099206021358 |
Logitech Keyboard K120 Business USB Keyboard German, QWERTZ Black
Flat keys with almost silent stroke
Robust and splash-proof
Easy installation – plug & play, no software installation required
Description
The Logitech 120 keyboard is the keyboard for lasting typing pleasure. Thanks to the low-profile keys with a virtually silent stroke, the standard layout with function keys and a standard-sized number pad, you can finally type comfortably and whisper-quietly.
The adjustable height keyboard has a low profile, spill-resistant design, durable keys, and non-slip rubber feet – so it not only looks great, but is also designed to last for years.
And thanks to Plug&Play via the USB port, you don’t have to install any software or deal with IT problems. The bold and bright white lettering on the keys is easy to see and lasts for a very long time. With this keyboard you also acquire the high quality and reliability that have made Logitech the world’s leading keyboard and mouse manufacturer.
Characteristics
Adjustable keyboard height · Curved space bar · Standard layout · Non-slip rubber feet.
Hints
Illustration in QWERTY layout. Delivered with QWERTZ layout.
Requirements
Windows 10® · Windows 11® · Chrome OS™ · macOS™ 10.11 or later · Android 6 or later
Keywords
5099206021358, Logitech, 920-002516, Keyboard K120 Business, 795-0921, Computer Keyboard, A0-24
$20.00





There are no reviews yet.