| Item No.: | C719762 |
| Particularities: | Multi-touch touchpad + Kensington lock + battery permanently installed |
| Model: | Aspire 5 A517-53 |
| Display (inches): | 17.3 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | LED backlight + IPS technology + Matt |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Display format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5-1235U |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1235U |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10x |
| Processor clock frequency: | 3.3GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4GHz |
| Processor/Cache: | 12MB |
| RAM capacity: | 8GB |
| RAM type: | DDR4 SDRAM |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 32GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe |
| SSD Capacity (Total): | 256GB |
| Integrated speakers: | Yes |
| Drive: | Without drive |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Fingerprint: | No |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | HDMI® + USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB-C® + RJ45 + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth ® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 3x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 402.1mm |
| Height: | 257.9mm |
| Length (depth): | 19.9mm |
| Weight: | 2.3kg |
| Battery / Technology: | Lithium ion (Li-ion) |
| Operating time (max.): | 6 h |
| Operating system (version): | Linux (eShell) |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Model: | Aspire 5 A517-53 |
| Product Type: | Notebook |
| Display (cm): | 43.9cm |
| Manufacturer no.: | NX.K61EG.004 |
| EAN: | 4711121363481 |
Acer Notebook Aspire 5 A517-53 43.9cm (17.3 Zoll) Full HD Intel® Core™ i5 i5-1235U 8GB RAM 256GB SSD Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Overview
Display: 43.9 cm (17.3 inch) LED backlight, IPS technology, Matt Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1235U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz, processor / number of cores : 10 x
RAM: 8 GB DDR4-SDRAM
Storage: 256 GB SSD
Graphics: Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Operating system: Linux (eShell)
Description
Optimize your workflow and complete projects quickly with the Acer Aspire 5. The narrow-bezel display offers a large screen area so you always have everything in view.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Acer, NX.K61EG.004, Aspire 5 A517-53-57UQ, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-20
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$730.00 $770.00











There are no reviews yet.