| Art.-No.: | D047052 |
| Particularities: | Keyboard lighting + multi-gesture touchpad + fingerprint |
| Model: | Aspire Vero AV14-51-710W |
| Display (Zoll): | 14 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | IPS-Technologie + LED-Backlight + Matt |
| Display resolution: | 1920 x 1080 Pixel |
| Display-Format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i7-1255U |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-1255U |
| Processor / Generation: | 12. Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10 x |
| Processor clock frequency: | 3.5 GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.7 GHz |
| Processor / Cache: | 12 MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR4X |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512 GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 512 GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | And |
| Fingerprint: | And |
| Microphone: | And |
| Webcam: | And |
| Bluetooth® Version: | 5.2 |
| Mobiles Internet: | WiFi |
| Tastaturlayout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | HDMI® + USB-C® + USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB 2.0 + Kopfhörer/Mikrofon Kombi (3.5 mm Klinke) + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1 x |
| Number of USB Type A 2.0: | 1 x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2 x |
| Number of USB-C™: | 1 x |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 328.7 mm |
| Height: | 17.9 mm |
| Length (depth): | 223.6 mm |
| Weight: | 1.5 kg |
| Operating time (max.): | 11 h |
| Membership Software: | Microsoft Office 2019 shortcut (download link for 30 days trial) + Acer Care Center, Acer Configuration Manager, Acer Portal + Norton Internet Security (Trial) |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Model: | Aspire Vero AV14-51-710W |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | NX.KBNEG.003 |
| EAN: | 4711121309250 |
Acer Notebook Aspire Vero AV14-51-710W 35.6cm (14 Zoll) Full HD Intel® Core™ i7 i7-1255U 16GB RAM 512GB SSD Intel® Iris® Xᵉ
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) IPS technology, LED backlight, Matt Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-1255U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.7 GHz, processor / number of cores : 10 x
RAM: 16 GB LPDDR4X
Storage: 512 GB SSD
Graphics: Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Operating system:
Description
With the Aspire Vero you are setting an example for the environment. Its thoughtful, eco-friendly design uses 30% PCR1 plastic for the housing. Protect the climate with easy disassembly – perfect for quick repairs, upgrades and recycling.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Acer, NX.KBNEG.003, AV14-51-710W, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$780.00 $830.00







There are no reviews yet.