| Item No.: | X954862 |
| Display (cm): | 34.5 |
| Model: | MacBook Air 13 (M2, 2022) |
| Particularities: | Touch ID + Illuminated Magic Keyboard + Retina Display with True Tone technology |
| Display (inches): | 13.6 inches |
| Weight: | 1.24kg |
| Model: | MacBook Air 13 (M2, 2022) |
| Length (depth): | 215mm |
| Display features: | Retina display + True Tone technology |
| Height: | 11.3mm |
| Display resolution: | 2560×1664 pixels |
| Width: | 304.1mm |
| Processor / Brand: | Apple |
| Processor: | Apple M2 chip |
| Processor series: | Apple M2 |
| Processor / Model: | 8-core CPU |
| Processor cores (number): | 8x |
| RAM capacity: | 8GB |
| Graphics card series: | Apple M2 |
| Graphics card model: | 8-core GPU |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256GB |
| SSD Capacity (Total): | 256GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.0 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ, Mac |
| Interfaces: | Thunderbolt 3 + MagSafe 3 + headphones (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Manufacturer color: | Space Gray |
| Battery / Technology: | Lithium polymer battery with 52.6 watt hours |
| Operating time (max.): | 6 p.m |
| Operating system (version): | MacOS |
| Category: | MacBook |
| Graphics processor / brand: | Apple |
| Product Type: | MacBook |
| Display (cm): | 34.5cm |
| Manufacturer no.: | MLXW3D/A |
| EAN: | 0194253080275 |
Apple MacBook Air 13 (M2, 2022) 34.5cm (13.6 inch) 8GB RAM 256GB SSD 8-Core CPU 8-Core GPU Space Gray MLXW3D/A
Overview
M2 chip with next-generation performance in CPU, GPU and machine learning
Faster 8-core CPU and up to 10-core GPU with power for complex tasks (2)
16-core Neural Engine for demanding machine learning tasks
Up to 24 GB faster Shared RAM so everything you do runs smoothly
Up to 20 percent faster when applying image filters and effects (2)
Up to 40% faster when editing complex video timelines (2)
18 hours of battery life lasts all day ( 1)
Fanless design for quiet operation
13.6″ Liquid Retina display with 500 nits brightness and large P3 color space for brilliant images and incredible details (3)
1080p Face Time HD camera with twice the resolution and better performance in low light
A ring of three microphones that focuses on the voice and not everything around it
4-speaker system with 3D audio for an immersive
Description
The newly developed MacBook Air comes with the power of the next generation M2 chip. It combines incredible performance with up to 18 hours of battery life in an incredibly thin aluminum housing.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Configurable options are available.
(1) Battery life varies depending on usage and configuration. Further information at apple.com/de/batteries.
(2) Compared with the previous generation.
(3) The display of the 13.6″ MacBook Air has rounded corners at the top. Measured as a standard rectangle, the display has a diagonal of 13.6″ (34.46cm). The actual visible display area is smaller.
Scope of delivery
- MacBook Air
- 30W USB‑C Power Adapter
- USB‑C to MagSafe 3 cable
Keywords
Apple, MLXW3D/A, MacBook Air 13 (M2, 2022), laptop, notebook, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,110.00 $1,130.00








There are no reviews yet.