| Item No.: | C611762 |
| Model: | MacBook Air 15 (M2, 2023) |
| Particularities: | Illuminated Magic Keyboard + Liquid Retina XDR display + Retina display with True Tone technology |
| Display (inches): | 15.3 inches |
| Display features: | LED backlight + IPS technology + Liquid Retina XDR + True Tone technology |
| Display resolution: | 2880×1864 pixels |
| Processor / Brand: | Apple |
| Processor: | Apple M2 chip with 8-core CPU and 10-core GPU |
| Processor series: | Apple M2 |
| Processor / Model: | 8-core CPU |
| RAM capacity: | 8GB |
| Graphics card series: | Apple M2 |
| Graphics card model: | 10-core GPU |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.3 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | MagSafe 3 + headphones (3.5 mm jack) + Thunderbolt 3 |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Manufacturer color: | Polaris |
| Width: | 340.4mm |
| Height: | 15.5mm |
| Length (depth): | 237.6mm |
| Weight: | 1.51kg |
| Battery / Technology: | Lithium polymer battery, 66.5 Wh |
| Operating time (max.): | 6 p.m |
| Operating system (version): | MacOS |
| Display (cm): | 38.9cm |
| Category: | MacBook |
| Graphics processor / brand: | Apple |
| Model: | MacBook Air 15 (2023) |
| Product Type: | MacBook |
| Manufacturer no.: | MQKV3D/A |
| EAN: | 0194253712725 |
Apple MacBook Air 15 (M2, 2023) 38.9cm (15.3 inch) 8GB RAM 512GB SSD 8-Core CPU 10-Core GPU Polarstern MQKV3D/A
Overview
M2 chip for incredible performance
8 core CPU and up to 10 core GPU with power for complex tasks
16 core neural engine for demanding machine learning tasks
Up to 24 GB of shared memory so everything runs quickly and smoothly
Up to 20% faster when applying Image filters and effects (2)
Up to 40% faster when editing complex video timelines (2)
18 hour battery life lasts all day (1)
Fanless design for quiet operation
15.3″ Liquid Retina display with 500 nits brightness and large P3 color space for brilliant images and incredible details (3)
1080p FaceTime HD camera
A ring of three microphones that focuses on the voice and not on the surroundings
6-speaker system with 3D audio for an immersive listening experience
MagSafe 3 port, two Thunderbolt ports and headphone jack
Illuminated Magic Keyboard and Touch ID for secure unlocking and payment
Description
The 15″ MacBook Air is incredibly thin and has an impressive Liquid Retina display. With the power of the M2 chip and up to 18 hours of battery life1, it delivers incredible performance in an extremely mobile design.
Hints
Configurable options are available.
(1) Battery life varies depending on usage and configuration. Further information at apple.com/de/batteries.
(2) Compared with the previous generation.
(3) The display of the 15″ MacBook Air has rounded corners at the top. Measured as a standard rectangle, the display has a diagonal of 15.3″ (38.91 cm). The actual visible display area is smaller.
(4) Requires iCloud and an internet connection.
Keywords
Apple, MQKV3D/A, MacBook Air, Laptop Apple, Apple Laptop, Notebook Apple, A0-11
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,560.00 $1,630.00









There are no reviews yet.