| Item No.: | S646982 |
| Model: | Latitude 5430 |
| Particularities: | Memory card reader + keyboard lighting |
| Display (inches): | 14 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Display format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i7-1265U |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-1265U |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10x |
| Processor clock frequency: | 1.8GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.8GHz |
| Processor performance cores (number): | 2 |
| Processor/Cache: | 12MB |
| Processor efficiency cores (number): | 8th |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | DDR4 RAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 64GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + LAN (10/100/1000 MBit/s) + Headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + HDMI® + Thunderbolt 4 + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/ g/b/a) + Bluetooth® + card reader |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Manufacturer color: | Gray |
| Width: | 321.4mm |
| Height: | 20.9mm |
| Length (depth): | 212mm |
| Weight: | 1.36kg |
| Battery / Technology: | Lithium ion (Li-ion) |
| Operating system (version): | Windows® 10 Pro |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Product Type: | Notebook |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Model: | Latitude 5430 |
| Category: | Notebook |
| Manufacturer no.: | H7NMH |
| EAN: | 5397184679739 |
Dell Notebook Latitude 5430 35.6cm (14 inch) Full HD Intel® Core™ i7 i7-1265U 16GB RAM 512GB SSD Intel Iris Xe Win 10 Pro Gray
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-1265U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.8 GHz, processor / number of cores: 10 x
RAM: 16 GB DDR4 RAM 3200 MHz
Storage: 512 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 10 Pro
Description
Work anywhere with our most scalable and sustainable Latitude
Work securely with this new 14″ business laptop that combines ultimate performance, scalability and security. The 5000 Series is the most sustainable Latitude series ever.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Dell, H7NMH, Latitude 5430/i7-1265U/16GB/512GB SSD/14, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,380.00 $1,450.00








There are no reviews yet.