| Art.-No.: | X900692 |
| Model: | 3000 Precision 3470 |
| Display (Zoll): | 14 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | LED-Backlight + Blendfrei |
| Display resolution: | 1920 x 1080 Pixel |
| Display-Format: | 16:9 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | 12th Generation Intel® Core™ i7 processors |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-1260P |
| Processor / Generation: | 12. Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 12 x |
| Processor clock frequency: | 3.4 GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.7 GHz |
| Processor / Cache: | 18 MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | DDR5-SDRAM |
| RAM/Clock: | 4800 MHz |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 64 GB |
| Number of graphics cards: | 2 |
| Graphics card series: | Nvidia Quadro |
| Graphics card model: | T550 |
| Graphics card memory: | 4 GB |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512 GB |
| SSD Capacity (Total): | 512 GB |
| Integrated speakers: | And |
| Drive: | Without drive |
| Webcam: | And |
| Bluetooth® Version: | 5.2 |
| Mobiles Internet: | WiFi |
| Tastaturlayout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + HDMI® + Thunderbolt 4 + LAN (10/100/1000 MBit/s) + headphone/microphone combination (3.5 mm jack) |
| Number of HDMI®: | 1 x |
| Number of Thunderbolt: | 2 x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2 x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1 x |
| Supported memory cards: | microSD + microSDHC + microSDXC |
| Manufacturer color: | Grau |
| Width: | 321.4 mm |
| Length (depth): | 212 mm |
| Weight: | 1.49 kg |
| Battery / Technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) 64 Wh |
| Operating system (version): | Windows® 10 Pro |
| Product Type: | Workstation Notebook |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Category: | Workstation Notebook |
| Graphics processor / brand: | NVIDIA |
| Model: | 3000 Precision 3470 |
| Manufacturer no.: | R1P54 |
| EAN: | 5397184759479 |
Dell Workstation Notebook 3000 Precision 3470 35.6cm (14 Zoll) Full HD Intel® Core™ i7 i7-1260P 16GB RAM 512GB SSD Nvidia Quadro
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) LED backlight, anti-glare Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-1260P 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.7 GHz, processor / number of cores: 12 x
RAM : 16 GB DDR5-SDRAM 4800 MHz
Memory: 512 GB SSD
Graphics: Nvidia Quadro T550 4 GB
Operating system: Windows® 10 Pro
Description
Innovation Begins with Dell Precision
Focus on your transformative, mission-critical work. Our workstations, optimized for performance, reliability and user experience, support you.
Characteristics
DELL Precision 3470 · Product type: Mobile workstation · Form factor: Clamshell housing · Processor family: Intel® Core™ i7 · Processor: i7-1260P · Screen diagonal: 35.6 cm (14 inches) · HD type: Full HD · Screen resolution: 1920 x 1080 Pixels RAM memory: 16 GB Internal memory type: DDR5-SDRAM Total memory capacity: 512 GB Storage media: SSD On-board graphics adapter model: Intel Iris Xe Graphics Dedicated graphics adapter model: NVIDIA Quadro T550 Installed operating system: Windows 10 Pro Product color : Gray
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Dell, R1P54, Precision 3470, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,480.00 $1,540.00












There are no reviews yet.