| Item No.: | C842572 |
| Particularities: | Keyboard lighting + battery installed |
| Model: | 250 G9 |
| Display (inches): | 15.6 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | 60 Hz + Anti-glare + IPS technology |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5-1235U |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1235U |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10x |
| Processor clock frequency: | 1.3GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4GHz |
| Processor/Cache: | 12MB |
| RAM capacity: | 8GB |
| RAM type: | DDR4 RAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 32GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Drive: | Without drive |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.0 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | HDMI® + USB-C® + USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + RJ45 + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth ® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 358mm |
| Height: | 19.9mm |
| Length (depth): | 242mm |
| Weight: | 1.74kg |
| Operating system (version): | Windows® 11 Home |
| Display (cm): | 39.6cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 7N0K4ES#ABD |
| EAN: | 0197497349405 |
HP, PC
HP Notebook 250 G9 39.6cm (15.6 inch) Full HD Intel® Core™ i5 i5-1235U 8GB RAM 512GB SSD Intel Iris Xe Win 11 Home Silver
Overview
Display: 39.6 cm (15.6 inches) 60 Hz, anti-glare, IPS technology Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1235U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz, processor / number of cores: 10 x
RAM: 8 GB DDR4 RAM 3200 MHz
Storage: 512 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 11 Home
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 7N0K4ES#ABD, 250 G9, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$580.00 $610.00







There are no reviews yet.