| Item No.: | C544072 |
| Particularities: | Keyboard lighting + multi-touch touchpad + gesture function |
| Model: | 250G10 |
| Display (inches): | 15.6 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | IPS technology + LED backlight + 60 Hz + anti-glare |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5-1335U |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1335U |
| Processor / Generation: | 13th Gen. (Raptor Lake) |
| Processor cores (number): | 10x |
| Processor clock frequency: | 1.3GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.6GHz |
| Processor/Cache: | 12MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | DDR4 SDRAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 32GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.3 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB-C® + HDMI® + RJ45 + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth ® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 360mm |
| Height: | 18.6mm |
| Length (depth): | 236mm |
| Weight: | 1.52kg |
| Battery / Technology: | 41 Wh lithium-ion (Li-ion) |
| Operating time (max.): | 8.4 h |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Display (cm): | 39.6cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 7L6X9ET#ABD |
| EAN: | 0197497312171 |
HP Notebook 250 G10 39.6cm (15.6 inch) Full HD Intel® Core™ i5 i5-1335U 16GB RAM 512GB SSD Intel Iris Xe Win 11 Pro Silver
Overview
Display: 39.6 cm (15.6 inch) IPS technology, LED backlight, 60 Hz, anti-glare Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1335U 13th Gen. (Raptor Lake) up to 4.6 GHz, processor / Number of cores: 10 x
RAM: 16 GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
Storage: 512 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 11 Pro
Description
Power your business
The HP 250 G10 Laptop delivers essential business features in a slim and lightweight design that you can take anywhere. The 15.6-inch screen with a screen-to-body ratio of 85 percent, the powerful Intel® processor, the fast RAM and storage capacity enable productive work, and the integrated ports allow you to connect your peripheral devices – and all of this at a reasonable price.
Characteristics
Product type: Notebook
Form factor: Folding case
Processor family: Intel® Core™ i5
Processor: i5-1335U
Screen diagonal: 39.6 cm (15.6 inches)
HD type: Full HD
Display resolution: 1920 x 1080 pixels
RAM memory: 16 GB
Internal memory type : DDR4-SDRAM Total memory capacity: 512 GB
Storage media: SSD
On-board graphics adapter model: Intel Iris Xe Graphics Installed operating system: Windows 11 Pro Product color: Silver
Weight: 1.52 kg
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 7L6X9ET#ABD, 250 G10, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-20
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$670.00 $740.00







There are no reviews yet.