| Item No.: | X953012 |
| Model: | 470G9 |
| Display (inches): | 17.3 inches |
| Display resolution mode: | Full HD |
| Display features: | IPS technology + anti-glare |
| Display resolution: | 1920×1080 pixels |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5 i5-1235U 10x 3.3 GHz |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1235U |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10x |
| Processor clock frequency: | 1.3GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4GHz |
| Processor/Cache: | 12MB |
| Processor efficiency cores (number): | 8th |
| Processor performance cores (number): | 2 |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | DDR4 SDRAM |
| RAM/Clock: | 3200MHz |
| Number of memory slots: | 1 |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 512GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 512GB |
| Hard drive 1 capacity: | 0GB |
| Hard drive capacity (total): | 0GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + USB-C® + HDMI® + headphone/microphone combination (3.5 mm jack) |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Manufacturer color: | Silver |
| Width: | 400.7mm |
| Height: | 19.9mm |
| Length (depth): | 257.8mm |
| Weight: | 2.08kg |
| Battery / Technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) 41Wh 3 cells |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Model: | 470G9 |
| Performance power supply: | 45W |
| Display (cm): | 43.9cm |
| Category: | Notebook |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 6F234EA#ABD |
| EAN: | 0196786462351 |
HP, PC
HP Notebook 470 G9 43.9cm (17.3 inch) Full HD Intel® Core™ i5 i5-1235U 16GB RAM 512GB SSD Intel Iris Xe Win 11 Pro Silver
Overview
Display: 43.9 cm (17.3 inches) IPS technology, anti-glare Full HD 1920 x 1080 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1235U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz, processor / number of cores: 10 x
RAM : 16 GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
Memory: 0 GB 512 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 11 Pro
Characteristics
HP 470 G9 · Intel® Core™ i5 · 43.9 cm (17.3 inches) · 1920 x 1080 pixels · 16 GB · 512 GB · Windows 11 Pro
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
HP, 6F234EA#ABD, 470 G9, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-20
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$830.00 $890.00








There are no reviews yet.