| Item No.: | X953362 |
| Model: | X1 Nano |
| Display (inches): | 13 inches |
| Display features: | IPS technology + anti-glare |
| Display resolution: | 2160×1350 pixels |
| Display format: | 4:10 p.m |
| Processor: | Intel® Core™ i7 i7-1260P 12x 3.4 GHz |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-1260P |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 12x |
| Processor clock frequency: | 2.1GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.7GHz |
| Processor efficiency cores (number): | 8th |
| Processor/Cache: | 18MB |
| Processor performance cores (number): | 4 |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR5 SDRAM |
| RAM/Clock: | 5200MHz |
| Number of memory slots: | 1 |
| RAM / Max. Upgrade: | 16 GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 1000GB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 1000GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Fingerprint: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | 5G + LTE/4G + WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | Headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Thunderbolt 4 |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 293.2mm |
| Height: | 14.4mm |
| Length (depth): | 208mm |
| Weight: | 966.5g |
| Battery / Technology: | Lithium Polymer (LiPo) 49.5 Wh |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Display (cm): | 33cm |
| Performance power supply: | 65W |
| Model: | X1 Nano |
| Category: | Notebook |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 21E80039GE |
| EAN: | 0196801646025 |
Lenovo, PC
Lenovo Notebook X1 Nano 33cm (13 inch) Intel® Core™ i7 i7-1260P 16GB RAM 1000GB SSD Intel Iris
Overview
Display: 33 cm (13 inches) IPS technology, anti-glare 2160 x 1350 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-1260P 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.7 GHz, processor / number of cores: 12 x
RAM: 16 GB LPDDR5-SDRAM 5200 MHz
Memory: 1000 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 11 Pro
Characteristics
Lenovo ThinkPad X1 Nano Intel® Core™ i7 33 cm (13 inch) 2160 x 1350 pixels 16 GB 1000 GB Windows 11
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Lenovo, 21E80039GE, X1 Nano, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$2,210.00 $2,350.00







There are no reviews yet.