| Art.-No.: | D593072 |
| Particularities: | Keyboard lighting |
| Model: | Surface Laptop 5 |
| Display (Zoll): | 13.5 inches |
| Display features: | Multitouch |
| Display resolution: | 2256 x 1504 Pixel |
| Display-Format: | 3:2 |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i5-1245U |
| Processor series: | Intel® Core™ i5 |
| Processor / Model: | i5-1245U |
| Processor / Generation: | 12. Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 10 x |
| Processor clock frequency: | 1.6 GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.4 GHz |
| Processor / Cache: | 12 MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR5-SDRAM |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel Iris Xe |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 256 GB |
| SSD Capacity (Total): | 256 GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | And |
| Microphone: | And |
| Webcam: | And |
| Bluetooth® Version: | 5.1 |
| Mobiles Internet: | WiFi |
| Tastaturlayout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) + Thunderbolt 4 + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of Thunderbolt: | 1 x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 1: | 1 x |
| Manufacturer color: | Schwarz |
| Width: | 308 mm |
| Height: | 223 mm |
| Length (depth): | 14.5 mm |
| Weight: | 1.3 kg |
| Battery / Technology: | 6252 mAh Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Operating time (max.): | 18 h |
| Membership Software: | Microsoft 365 30 day trial |
| Operating system (version): | Windows® 11 Pro |
| Display (cm): | 34.3 cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Model: | Surface Laptop 5 |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | R7B-00028 |
| EAN: | 0196388028559 |
Microsoft Notebook Surface Laptop 5 34.3cm (13.5 Zoll) Intel® Core™ i5 i5-1245U 16GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe Win 11 Pro
Overview
Display: 34.3 cm (13.5 inch) multitouch 2256 x 1504 pixels
Processor: Intel® Core™ i5 i5-1245U 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.4 GHz, processor / number of cores: 10 x
RAM: 16 GB LPDDR5-SDRAM
Storage: 256 GB SSD
Graphics: Intel Iris Xe
Operating system: Windows® 11 Pro
Description
Speed, Style and Performance
Make a statement with lightning-fast performance, sleek mobility and built-in security.
Effortless Multitasking
Fast multitasking performance with 12th Generation Intel® Core™ processors based on the Intel® Evo™ platform.
Practical battery life
With up to 17 hours of battery life, Surface Laptop 5 helps you stay productive wherever your work takes you.
Ready to work when you are
With Instant On and Windows Hello password-free sign-in, you can get back to work quickly and securely.
Natural interaction
Get more done with the high-resolution PixelSense™ touchscreen. Works with a digital pen for marking. With the Surface Laptop 5 for Business by your side, you’ll achieve results with lightning-fast performance, sleek mobility, an improved camera for more engaging video calls, and built-in security.
The Surface for Business Advantage
When you purchase a Surface for Business device, you get additional features specifically tailored to the unique needs of businesses.
Deploy, Manage, and Protect Anywhere
Save time and costs with streamlined deployment, advanced device management, and integrated cloud-based security.
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
Microsoft, R7B-00028, Surface Laptop 5, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-16
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,550.00 $1,630.00









There are no reviews yet.