| Item No.: | D609652 |
| Particularities: | Fingerprint + multi-touch touchpad + memory card reader + keyboard lighting |
| Model: | Summit E14 Flip Evo A13MT-280 |
| Display (inches): | 14 inches |
| Display resolution mode: | QHD+ |
| Display features: | Glossy + Multitouch |
| Display resolution: | 2880×1800 pixels |
| Display format: | 4:10 p.m |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i7-1360P |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-1360P |
| Processor / Generation: | 13th Gen. (Raptor Lake) |
| Processor cores (number): | 12x |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 5.0GHz |
| Processor/Cache: | 18MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR5 RAM |
| RAM/Clock: | 4800MHz |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 1TB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 1024GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Fingerprint: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.3 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) + Thunderbolt 4 + HDMI® + RJ45 + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of Thunderbolt: | 2x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 2: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Supported memory cards: | microSD |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 314mm |
| Height: | 17.9mm |
| Length (depth): | 228mm |
| Weight: | 1.59kg |
| Membership Software: | MSI software package including MSI Center and Tobii Aware |
| Operating system (version): | Windows® 11 Home |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Category: | 2-in-1 notebook/tablet |
| Graphics processor / brand: | Intel |
| Model: | Summit E14 Flip Evo A13MT-280 |
| Product Type: | 2-in-1 notebook/tablet |
| Manufacturer no.: | 0014F1-280 |
| EAN: | 4711377070843 |
MSI 2-in-1 Notebook / Tablet Summit E14 Flip Evo A13MT-280 35.6cm (14 inch) QHD+ Intel® Core™ i7 i7-1360P 16GB RAM 1TB SSD Intel®
Overview
Display: 35.6 cm (14 inch) glossy, multitouch QHD+ 2880 x 1800 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-1360P 13th Gen. (Raptor Lake) up to 5.0 GHz, processor / number of cores: 12 x
RAM: 16 GB LPDDR5 RAM 4800 MHz
Storage: 1 TB SSD
Graphics: Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Operating system: Windows® 11 Home
Description
The “Summit E14 Flip Evo” combines strong workforce with extra mobility and particularly flexible application options. Thanks to the flip mechanism, the fast 14″ business laptop is transformed into a tablet PC and is always positioned appropriately, even in stand or tent mode. Notes, sketches and drawings can be made at the touch of a finger or with the capacitive MSI pen included in delivery on the high-resolution multi-touch screen. In the 16:10 format, the QHD+ display offers increased working space in height and more comfort for creative tasks. The Summit E14 Flip Evo is always 17.9 mm thin and 1.59 kg light Take it with you everywhere and make it possible to stay creative anywhere. Based on the Intel® Evo™ platform, the convertible laptop impresses with remarkable responsiveness, battery life, connectivity, Audio and display quality. The 13th Gen Intel® Core™ i7 processor and Intel® Iris® Xᵉ graphics deliver blazing performance for demanding workflows – from large-scale presentations to image editing and graphic design to video editing.
Characteristics
13th Generation Intel® Core™ i7 processor
Windows® 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business.)
Certified for Intel® Evo™ platform
Fast Intel® Iris® Xᵉ graphics
14.0″ QHD+ screen in 16:10 format
360° flip design with multi-touch screen
Incl. capacitive MSI Pen for pen input with 4096 pressure levels 17.9
mm thin and 1.59 kg light aluminum housing
Up to 13 hours of battery life plus quick charging function
Immediate availability from standby without any waiting time
2x Thunderbolt™ 4 for data, image output and power supply
Pioneering Wi-Fi 6E WLAN
White illuminated comfort keyboard
Authentication via IR facial recognition or finger scanner
Full HD webcam with lock switch on the housing
Integrated Trusted Platform Module (TPM 2.0)
“Tobii Aware” protects privacy
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
MSI, 0014F1-280, Summit E14 Flip Evo A13MT-280, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,760.00 $1,900.00
















There are no reviews yet.