| Item No.: | S815782 |
| Model: | Summit E14 Flip Evo A12MT-049 |
| Particularities: | Fingerprint + memory card reader |
| Display (inches): | 14 inches |
| Display resolution mode: | Full HD+ |
| Display features: | Multi-touch |
| Display resolution: | 1920×1200 pixels |
| Display format: | 4:10 p.m |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i7-1280P processor (14-core, up to 4.80 GHz, 24 MB SmartCache) |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | 1280P |
| Processor / Generation: | 12th Gen. (Alder Lake) |
| Processor cores (number): | 14x |
| Processor clock frequency: | 3.5GHz |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 4.8GHz |
| Processor/Cache: | 24MB |
| RAM capacity: | 16 GB |
| RAM type: | LPDDR5 RAM |
| RAM/Clock: | 4800MHz |
| Number of memory slots: | 0 |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 1TB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 1024GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Fingerprint: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.2 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ, Windows® |
| Interfaces: | HDMI® + Thunderbolt 4 + USB 4 + USB 3.2 Gen 2 + microSD + headphone/microphone combo (3.5 mm jack) + Bluetooth® + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) |
| Number of HDMI®: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 2: | 1x |
| Number of Thunderbolt: | 1x |
| Supported memory cards: | microSD + microSDHC + microSDXC |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 314mm |
| Height: | 17.9mm |
| Length (depth): | 228mm |
| Weight: | 1.6kg |
| Battery / Technology: | 4 cells Li-Polymer, 72 Wh (integrated) |
| Membership Software: | MSI software package including MSI Center Pro, Tobii Aware, Find with Tile |
| Operating system (version): | Windows® 11 Home |
| Display (cm): | 35.6 cm |
| Category: | 2-in-1 notebook/tablet |
| Model: | Summit E14 Flip Evo A12MT-049 |
| Product Type: | 2-in-1 notebook/tablet |
| Manufacturer no.: | 0014F1-049 |
| EAN: | 4719072938260 |
MSI 2-in-1 Notebook / Tablet Summit E14 Flip Evo A12MT-049 35.6cm (14 inch) Full-HD+ Intel® Core™ i7 1280P 16GB RAM 1TB SS
overview
Display: 35.6 cm (14 inch) multi-touch Full-HD+ 1920 x 1200 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 1280P 12th Gen. (Alder Lake) up to 4.8 GHz, processor / number of cores: 14 x
RAM: 16 GB LPDDR5- RAM 4800 MHz
Storage: 1 TB SSD
Graphics: Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Operating system: Windows® 11 Home
Description
Summit E14 Flip Evo – Destined for success
The “Summit E14 Flip Evo” combines strong workforce with extra mobility and particularly flexible application options. Thanks to the flip mechanism, the fast 14″ business laptop is transformed into a tablet PC and is always positioned appropriately, even in stand or tent mode. Notes, sketches and drawings can be made at the touch of a finger or with the capacitive MSI pen included in delivery on the high-resolution multi-touch screen. In the 16:10 format, the QHD+ display offers increased working space in height and more comfort for creative tasks. At 1.6 kg and 17.9 mm thin, the laptop can always be taken with you anywhere and makes it possible to stay creative anywhere. Based on Intel®
Evo™ platform, the Summit E14 Flip Evo impresses with remarkable responsiveness, battery life, connectivity, audio and display quality. With 14 cores and new hybrid architecture, the 12th generation Intel® Core™ i7 processor doubles the performance of previous business laptops. Combined with Intel® Iris® Xᵉ graphics, outstanding performance is available for demanding tasks – from extensive presentations to image editing and graphic design to video editing.
Characteristics
12th Generation Intel® Core™ i7 processor
Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business.)
Certified for Intel® Evo™ platform
Fast Intel® Iris® Xᵉ graphics
14.0″ QHD+ screen in 16:10
360 format ° flip design with multi-touch screen
Incl. capacitive MSI Pen for pen input with 4096 pressure levels
1.6 kg light and 17.9 mm thin aluminum housing
Up to 10 hours of battery life plus quick charging function
Immediate availability from standby without every waiting time
2x Thunderbolt™ 4 for data, image output and power supply
Trend-setting Wi-Fi 6E WLAN
White illuminated keyboard with large-size keys
Authentication via IR facial recognition or finger scanner
Integrated Trusted Platform Module (TPM 2.0)
Full HD webcam with lock switch on the housing
Includes the “Tobii Aware” and “Find with Tile” applications
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
MSI, 0014F1-049, Summit E14 Flip Evo A12MT-049, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$1,720.00 $1,810.00














There are no reviews yet.