| Item No.: | D069992 |
| Particularities: | Multi-touch touchpad + fingerprint + keyboard backlight + memory card reader |
| Model: | Stealth 17 Studio A13VG-021 |
| Display (inches): | 17.3 inches |
| Display resolution mode: | QHD |
| Display features: | 240 Hz + anti-glare |
| Display resolution: | 2560×1440 pixels |
| Processor / Brand: | Intel |
| Processor: | Intel® Core™ i7-13700H |
| Processor series: | Intel® Core™ i7 |
| Processor / Model: | i7-13700H |
| Processor / Generation: | 13th Gen. (Raptor Lake) |
| Processor cores (number): | 14x |
| Processor Turbo clock frequency (max.): | 5.0GHz |
| Processor/Cache: | 24MB |
| RAM capacity: | 32GB |
| RAM type: | DDR5 RAM |
| RAM/Clock: | 5200MHz |
| Number of memory slots: | 2 |
| RAM / Max. Upgrade: | 64GB |
| Number of graphics cards: | 1 |
| Graphics card series: | Nvidia GeForce |
| Graphics card model: | RTX 4070 |
| Graphics card memory: | 8GB |
| Graphics card memory type: | GDDR6 VRAM |
| SSD 1 type: | SSD |
| SSD 1 capacity: | 2TB |
| SSD 1 connection: | M.2 PCIe NVMe |
| SSD Capacity (Total): | 2048GB |
| Drive: | Without drive |
| Integrated speakers: | Yes |
| Fingerprint: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Webcam: | Yes |
| Bluetooth® version: | 5.3 |
| Mobile Internet: | WiFi |
| Keyboard layout: | German, QWERTZ |
| Interfaces: | USB-C® + USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) + Thunderbolt 4 + RJ45 + Wi-Fi 6E (IEEE 802.11 ax/ac/n/g/b/a) + Bluetooth® + HDMI® + headphone/microphone combo ( 3.5 mm jack) |
| Number of Thunderbolt: | 1x |
| Number of USB Type A 3.1 / 3.2 Gen 2: | 2x |
| Number of USB-C™: | 1x |
| Number of LAN / Gigabit LAN ports: | 1x |
| Supported memory cards: | SD |
| Manufacturer color: | Black |
| Width: | 398mm |
| Height: | 20.8mm |
| Length (depth): | 284mm |
| Weight: | 2.8kg |
| Membership Software: | MSI software package including MSI Center and MSI App Player |
| Operating system (version): | Windows® 11 Home |
| Display (cm): | 43.9cm |
| Category: | Notebook |
| Graphics processor / brand: | NVIDIA |
| Model: | Stealth 17 Studio A13VG-021 |
| Product Type: | Notebook |
| Manufacturer no.: | 0017P3-021 |
| EAN: | 4711377081733 |
MSI Notebook Stealth 17 Studio A13VG-021 43.9cm (17.3 inch) QHD Intel® Core™ i7 i7-13700H 32GB RAM 2TB SSD Nvidia GeForce RTX
Overview
Display: 43.9 cm (17.3 inches) 240 Hz, anti-glare QHD 2560 x 1440 pixels
Processor: Intel® Core™ i7 i7-13700H 13th Gen. (Raptor Lake) up to 5.0 GHz, processor / number of cores: 14 x
RAM: 32 GB DDR5 RAM 5200 MHz
Storage: 2 TB SSD
Graphics: Nvidia GeForce RTX 4070 8 GB GDDR6 VRAM
Operating system: Windows® 11 Home
Description
The Stealth 17 Studio A13V combines elegant looks with outstanding performance. One moment you’re in a business meeting, the next moment you’re on the gaming battlefield fighting for victory. The perfect laptop for the “worker by day, gamer by night”. The technology inside competes with the fastest desktop PCs: In addition to the 13th generation Intel® Core™ processor, the graphics of the NVIDIA® GeForce RTX™ 40 series ensure an immense leap in performance and outstanding computing power. Certified as an “NVIDIA® Studio Laptop”, the Stealth 17 Studio also gets creative workflows going. With the 17.3″ true color screen, games are twice as fun with detailed QHD resolution and fast 240 Hz technology. Long-term operational readiness away from a socket is ensured by the extra strong battery, which has a rating of 99. 9 Wh is designed for the maximum capacity that can still be taken on the plane. Standards are also being set when it comes to connectivity: with Thunderbolt™ 4, USB 4.0 and Wi-Fi 6E, more flexible and faster data connections than ever are available.
Characteristics
13th generation Intel® Core™ i7 processor
Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for businesses.)
NVIDIA® GeForce RTX™ 40 high-end graphics
»NVIDIA® Studio« certified
17.3″ QHD screen with 240 -Hz technology
Optimized “Cooler Boost 5” dual cooling
Discrete graphics mode with MUX switch
SteelSeries gaming keyboard and extra large touchpad
Thunderbolt™ 4 and USB 4.0 for state-of-the-art connectivity
Killer™ 2.5 Gbit/s gaming LAN plus Wi-Fi 6E radio network
Dynaudio sound system with six speakers
Convenient log-in via finger scan or facial recognition
Extra long running time with strong 99.9 Wh battery
Elegant and extra slim aluminum housing
»MSI Center« app for easy system optimization
Hints
HDMI® is a registered trademark of HDMI Licensing LLC.
The product image may differ from the technical data.
Keywords
MSI, 0017P3-021, Stealth 17 Studio A13VG-021, Laptop, Notebook, Portable PC, A0-24
Other information
Bluetooth® is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
$2,780.00 $2,890.00












There are no reviews yet.